Kinesio-taping
KINESIO TAPE
A Kinesio-Taping módszer kidolgozása a japán Kenzo Kase orvos-kiropraktőr nevéhez fűződik és a 70-es évekre nyúlik vissza. Az addig ragasztószalagokkal és kötésekkel rögzített ízületek és izmok ötletéből kiindulva a japán orvos kifejlesztett egy nyújtható, mozgékony szalagot, melyet a bőrre ragasztva lényegesen meggyorsul az ízületi és izompanaszok gyógyulási ideje. Összegezve a Kinesio-tape egy akut és krónikus izom és ízületi bántalmakra alkalmazott eljárás.
Hatásmechanizmusa
Az szalagot felragasztjuk a bőrre, ennek köszönhetően az alatta futó izmok a test mozgása során a rugalmasan rögzített bőr alatt fognak elcsúszni. Ez az egyébként természetes jelenség a nyirokkeringés egy test által indukált masszázsa, mely a nyirokkeringés fennmaradását, a nyirok keringésbe való visszakerülését biztosítja. Az ragasztás során a rugalmasan rögzített, feszített bőrfelület egy fokozott nyirokmasszázst kap, ezen felül olyan receptorok kapnak állandó ingerlést, melyek a szervezet természetes fájdalomcsillapító-rendszerét aktiválják. A szövetek a kötés alatt is mozogni tudnak, hiszen a szalag rugalmas, tehát a mozgás által a szövet természetes gyógyulási folyamata gyorsul. Ahol gyulladás található, ott a szövet gyulladáscsökkentő folyamatai is lényegesen rövidebb idő alatt folynak le.
Milyen módon hat az ízület és izomragasztás?
Fájdalomcsillapítás
Izomtónus szabályozása (túl feszes vagy túl laza izomzat esetén)
Pszichovegetatív zavarok megszüntetése
Immunstimulálás, immunserkentés a kezelés helyszínén
Gyulladáscsökkentés a kezelés helyszínén
Duzzanatok gyors csökkentése a nyirokkeringés serkentésén keresztül
Vérkeringés serkentése a kezelt területen
Instabil ízület támasztása, torzult ízület korrekciója
Részlegesen szakadt izmok korrekciója, rehabilitációja
Milyen anyagból vannak a szalagok?
A szalagok 95-100% pamutból készülnek, ragasztóanyaguk akril, tehát a latex-érzékenységgel rendelkezőknek sem akad problémájuk vele. A különböző színek hűtő vagy fűtő jellegűek, esetleg semleges hatásúak. A tape rugalmasságát a pamutba szőtt spandex adja. Mivel a szalagok bőrszerűek, viseletük hosszútávon sem zavaró. Ha egy tape viselete azonnal zavaró, fájó, a ragasztás kivitelezése rosszul történt.
Ellenjavallatok
- Terhesség ideje alatt az első 3 hónapban hasra és derékra ragasztani nem szabad. A 4. hónaptól kezdve a ragasztás viszont kifejezetten javallt, mert ezzel a has bőrének szép állapota megőrizhető továbbá a nagy pocak is sikerrel tartható, csillapíthatjuk a deréktáji fájdalmakat, tovább a duzzadó lábak-kezek nyirokkeringését segíthetjük vele.
- Tumoros megbetegedés esetén egyáltalán nem helyezhető fel a Kineso-tape.
- Trombózis esetén egyáltalán nem helyezhető fel a Kinesio-tape.
- Amennyiben vérhigítót szed, nem helyezhető fel a Kinesio-tape.
- Cukorbetegség esetén felhelyezhetőek a szalagok, de csak korlátozottan. Inzulint szúró beteget csak ott lehet ragasztani, ahol nem szúrja magát. (ezért a kezelés megkezdése előtt, ezt kérem jelezze!) Gyógyszert szedő cukorbeteget bárhol lehet szalagozni, itt semmilyen korlátozás nincsen.
- Hámhiányos, hőtől, naptól égett bőr, friss, nyílt seb, sérülés esetén ide nem helyezhetjük fel a szalagot, természetesen a test más ép táján lehetséges a kezelés, ha további ellenjavallat nem áll fenn.