Gyógyító petrezselyemlevél
A petrezselyem erős vizelethajtó, antiszeptikum (fertőzés elleni szer), antiprotozoicum (egysejtűek által okozott fertőzéseket gyógyító szer), görcsoldó, szélgörcsoldó, étvágyjavító, frissítő, immunrendszert serkentő, nőgyógyászati panaszokat enyhítő, allergia elleni és rákellenes szer, továbbá afrodiaziakum.
Fő hatóanyaga a benne lévő illóolaj, amely a gyökerében 0,1 , a levelében 1 és a termésében 2-7%-ban van. Az illóolaj összetevője az apiol, amely a gyökérben olyan kis mennyiségben van, hogy nem árthat.
A miriszticinről viszont elmondhatjuk, hogy a gyökérben kevés fordul elő.
Erős vizelethajtó tulajdonsága van, a magas vérnyomást csökkentő teakeverékek alkotóeleme. Vizelethajtó hatása miatt a lábduzzanatokat csillapító teakeveréknek és a reuma elleni teáknak fontos összetevője.
Annak a teakeveréknek is alkotórésze, amelyből 1 litert kell meginni 15-20 perc alatt, ha a vesekövet akarjuk kihajtani vele. Ez az úgynevezett lökéskúra, amely során nagy mennyiségű erős vizelethajtó teát fogyaszt el rövid idő alatt a beteg. Előtte feltétlenül szükséges egy hétig olyan teát is inni, amely tágítja a húgyutakat.
Ez a tea köményből, édesköményből és néha vérehulló fecskefűből áll.
Mint ismeretes a toxo-plazmózis, vagyis egysejtűekkel való fertőzés a háziállatokról terjed az emberre.
A terhes nők elvetélhetnek, vagy a baba testi fogyatékosan születhet. Ha a kisgyermek megbetegszik, ő még nem kaphat szintetikus gyógyszert a toxoplazmó-zisra. Itt segíthet a petrezselyem, amelynek hatóanyagai megsemmisítik a toxoplazmózis kórokozóit. Ha fokozni akarjuk a gyógyhatást, kakukkfűteával kombinálhatjuk.
A petrezselyem gyökere, ha csak a levesben van, javítja az étvágyat, mert elősegíti az emésztőnedvek képződését. Gátolja a hisztamin túlzott kiválasztását és ezért csökkenti az allergiás tünetek intenzitását.
A petrezselyem enyhén tonizálja a szívizmot. A nyers gyökér stimulálja a mellékvesék működését és a pajzsmirigy munkáját. Ez abban nyilvánul meg, hogy a mellékvese több hormont termel, és ezzel javul a szervezet alkalmazkodó képessége.
A homeopátia is alkalmazza a petrezselymet: húgyúti betegségek, gyomorbántalmak, meghűlés és prosztatabántalmak ellen. A petrezselyem a nőkre úgy hat, mint a férfiakra a zellergyökér, de fel lehet használni a rendszertelen menstruációs ciklus szabályozására is. Összezúzott nyers levele enyhíti a fülfájást.
Ha valakinek karikás a szeme, éhgyomorra néhány karika petrezselyemgyökeret kell elfogyasztani. Még érdekesebb a szeplők elleni hatása: néhány nyers petrezselyemlevél szárát 2 dl vízzel leforrázunk, 15 percig hagyjuk ázni, majd leszűrjük. Gézt mártunk a lébe, s ezzel mosogatjuk naponta 15-20 percig a szeplős bőrt.
Figyelmeztetés
A petrezselyem nem javasolt a vese nem bakteriális gyulladása esetén, tovább az áldott állapotban lévő nőknek és a szoptatós anyáknak. Nagyobb adagban rongálhatja a májat és a vesét, ezért nem ajánlatos a petrezselyem magjait alkalmazni, mert ezekben tízszer több a hatóanyag, mint a gyökérben és a levelekben.
A nagyobb adag magok vagy az ebből nyert illóolaj hallucinációt és olyan görcsöket okozhat, amely hasonlít az epilepsziás görcsökhöz. Szakszerű alkalmazása a biztosíték arra, hogy nem okoz veszélyt!
Elkészítése s adagolása
Ha egyedül alkalmazzuk, akkor a következőképpen járunk el:
- levél: a felaprított, szárított vagy zöld levélből 1 evőkanálnyi mennyiséget 2-2,5 dl vízzel leforrázunk, 15 percig hagyjuk lúgozódni. Leszűrjük és naponta kétszer 2,5 dl-t vagy négyszer 1 dl-t fogyasztunk.
- gyökér: 1 evőkanálnyi felaprított gyökeret, legyen az szárított vagy nyers, 5-10 percig főzzük 3 dl vízben, majd a szűrletből 3-4 naponta 12 evőkanálnyi mennyiséget iszunk.